Upload strony WWW na serwer z konwersją bazy danych

Tworząc stronę WWW w CMS WordPress często posługujemy się wersją lokalną. Jest to wygodny sposób, ponieważ nie musimy co kilka minut uploadować na serwer edytowanych plików oraz bazy danych. Pozwala to nam zaoszczędzić cenny czas oraz transfer na serwerze, nie mówiąc już o wykluczeniu możliwości pomyłki przy przenoszeniu plików, czego skutkiem mogły by być błędy na stronie.

Po utworzeniu strony przychodzi czas na umieszczenie jej na serwerze. Aby jednak ją uruchomić należy przeprowadzić konwersję bazy danych. O co w tym wszystkim chodzi? Najprościej mówiąc, musimy podmienić linki z wersji lokalnej na prawidłowe dla wersji docelowej. Można zrobić to na dwa sposoby, ręcznie zmienić wszystkie linki, lub użyć odpowiednich narzędzi i zrobić to automatycznie. Osobiście nie polecam pierwszej wersji, ponieważ przy zmianie ręcznej można przeoczyć niektóre adresy, przez co strona nie będzie wyświetlała się poprawnie. Zmiany dotyczą zarówno plików WordPress-owych jak i bazy danych. Istnieje wiele wtyczek umożliwiających konwersję bazy danych. Osobiście używam – Search & Replace.

Ważne: Dobrym zwyczajem jest robienie backupu plików oraz bazy danych przed wykonywaniem jakichkolwiek czynności, co pomoże nam szybko przywrócić ostatnią działającą wersję w przypadku niepowodzenia wykonywanych operacji.

Przenoszenie strony na serwer zaczynamy od uploadu plików i importu bazy danych. Pamiętajmy że przed importem należy utworzyć w phpmyadmin bazę oraz użytkownika nadając mu odpowiednie uprawnienia(nazwa użytkownika, nazwa hosta i hasło muszą zgadzać się z tymi w pliku wp-config.php). W pliku wp-config.php należy zmienić hosta z localhost na nazwę naszego serwera.

Po udanym imporcie bazy danych i utworzeniu użytkownika musimy zmienić ręcznie dwa linki aby dostać się do panelu admina. W tym celu wchodzimy w tabelę _options i ręcznie zmieniamy wartości w wierszach siteurl oraz home.

Zmiana adresów url na prawidłowe

Zmiana adresów url na prawidłowe

Po uzyskaniu dostępu do panelu admina, wyszukaniu, zainstalowaniu i włączeniu wtyczki Search & Replace możemy przystąpić do konwersji naszej bazy danych:

  1. W zakładce Search and Replace w polu Search for wpisujemy frazę którą chcemy zamienić, natomiast w polu Replace with podajemy docelową nazwę.
  2. Zaznaczamy wszystkie tabele.
  3. Odznaczamy opcję Dry Run, oraz zaznaczamy Save changes to Database.
  4. Zatwierdzamy zmiany klikając Do Search & Replace.

    Ustawienia wtyczki Search & Replace

    Ustawienia wtyczki Search & Replace

Ważne: nie można pominąć kroku trzeciego, ponieważ tylko w ten sposób zmiany zostaną wprowadzone w plikach jak również w bazie danych.

Po wykonaniu powyższych operacji strona www wraz z zintegrowaną bazą danych znajduje się na serwerze.

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Kategoria: Tagi: